SadeYeşil.Com

Adet Sancısı İçin Bitki Çayları

Adet Sancısı İçin Bitki Çayı Seti
Adet sancılarına iyi gelen ve krampları azaltarak adet döneminin daha rahat geçmesini sağlayan bitkilerden oluşan adet sancısı için bitki çayı seti.


Adet Sancısı İçin Bitki Çayı Setinde Neler Var?

  • Tane Zencefil (150 gr)
  • Hayıt Tohumu Açık Bitki (150 gr)
  • Mayıs Papatyası Açık Bitki (80 gr)


Nasıl Kullanılır?

1 büyük fincan bitki çayı karışımı hazırlamak için 1 adet (tane) zencefil, yarım çay kaşığı hayıt tohumu ve 1 çay kaşığı papatyaya ihtiyacınız var. Yarım çay kaşığı hayıt tohumunu kaşığın tersiyle iyice ezip toz haline getirdikten sonra papatya ve zencefille birlikte bardağa koyun. Suyu kaynattıktan sonra bardağa dökün ve 5-6 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzüp, dilerseniz limonla veya balla tatlandırarak içebilirsiniz. Adet sancısı için bu çayı kullanacaksanız adet gününden 1 hafta önce günde 2-3 bardak içmeye başlayın. Dilerseniz bu çayları karıştırmak yerine ayrı ayrı olarak içebilirsiniz. Yukarıdaki karışım haricinde adet sancılarını azaltmak ve daha rahat bir adet dönemi geçirmek için kasılmaları azaltıcı özelliği bulunan nane çayını, melisa çayını veya ısırgan çayını deneyebilirsiniz.
 

Adet Sancısına İyi Gelen Çaylar

Zencefil Çayı : Zencefil bitkisi adet döneminde artan şiddetli ağrıları yatıştırır ve hormonal değişimler nedeniyle gerilen sinirleri sakinleştirir. Zencefil çayı aynı zamanda mide bulantısı ve kusmaya iyi gelen bitkisel çaylar arasında ilk sırada gelmektedir. Bazı araştırmalar zencefil çayının damar tıkanıklığı ve buna bağlı olarak görülen hastalıkların riskini azalttığı yönünde sonuçlara sahiptir.

Hayıt Tohumu Çayı: Hayıt tohumu dünyaca ünlü Mayo Kliniğin 2007 yılında yayınladığı "Alternatif İlaçlar Rehberi"nde adet sancısı, adet döneminde görülen ağrılar, şişlik ve duygu dalgalanmalarına karşı önerilen çaylar arasında yer almaktadır. Sadece adet sırasında olan sancılara değil adet öncesinde gerilen sinirlere de iyi geldiği söylenmektedir. Hayıt çayının adet dönemindeki en büyük etkisi hormon dalgalanmalarını dengeleyerek bunun neden olduğu belirtileri hafifletmesidir. Hayıt tohumunun doğurganlığı arttırdığı söylenmektedir ve geleneksel olarak kısırlık tedavisinde kullanılır.

Mayıs Papatyası Çayı: Papatya çayı özellikle adet döneminde hormon düzensizlikleri nedeniyle ortaya çıkan stres ve sinirlilik halini geçirmek için kullanılır. Aynı zamanda kasılmaları azaltarak adet sancısını hafifletir. Sakinleştirici etkisi vardır, uykuya geçişi kolaylaştırır.
 

Adet Sancısı Neden Olur?

Rahmi döllenmeye hazır hale getirmek için rahim çeperleri tarafından salgılanan kimyasallar bu bölgedeki kasların kasılmasına neden olur. Bu kimyasallar aynı zamanda adet döneminde görülen mide bulantısı ve kusmadan da sorumludur. Kaslarda meydana gelen kasılmalar karnın alt kısmında keskin ağrılara yol açar. Bu ağrılar adet görmeyle birlikte ortadan kalkar ancak kimyasalların seviyesine göre şiddetli ağrılar bazı kadınlarda 10 gün kadar sürebilmektedir. Ağrılar günlük hayatı etikleyecek kadar şiddetli olabilir. Adet sancısı oldukça yaygın görülen bir durumdur. Yapılan araştırmalar kadınların yaklaşık yarısının adet sancısı yaşadığını bu %50'nin %15'inde ise şiddetli sancılar görüldüğünü ortaya koymaktadır. Bu oran adet görmeye yeni başlamış gençler arasında %90'a kadar çıkabilmektedir.

Bu dönemde adet sancısına iyi geldiği bilinen, kasılmaları azaltan ve sakinleştiren bitki çaylarına ek olarak rahatlatıcı etkisi bulunan diğer yöntemleri de kullanabilirsiniz. Bu yöntemler arasında karnı sıcak tutmak ve battaniye sarmak, dairesel hareketlerle karnın alt kısmına masaj yapmak, kalsiyumu arttırmak ve daha çok sebze yemekleriyle beslenmek sayılabilir.

Bitki çayları ve diğer bitkisel ürünler aşırı kullanıldığında bazı yan etkilere yol açabileceğinden kontrollü olarak tüketilmelidir. Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız herhangi bir bitkisel ürünü düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce ilaçlarla etkileşimi hakkında doktorunuzdan bilgi almanız önerilir. Bitki çaylarının 2-3 hafta kullandıktan sonra 1-2 hafta ara vermek olası yan etkilerinden korunmak adına uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bitki çaylarının ve bitkisel ürünlerin büyük çoğunluğunun tüketimi gebelik ve emzirme dönemlerinde tavsiye edilmemektedir.

KaynaklarUniversity of Maryland Medical Center: GingerMedlinePlus: Painful Menstrual PeriodsNational Center for Complementary and Alternative Medicine: ChasteberryAmerican Family Physician ChasteberryChamomile  What is Chamomile?Menstrual Cramps CausesMenstrual Pain

Diğer Özellikler
Stok Kodunrs044
MarkaNurs
Stok DurumuVar
İzlenme Sayısı385
Mağazaya Eklenme03.08.2013

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

Anasayfa | İletişim | Müşteri HizmetleriÜrün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürün hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden web sitemiz sorumlu değildir. Sitemizde yer alan ürünleri hamilelerin, emziren annelerin, 12 yaşından küçüklerin kullanmamaları, diğer sağlık sorunları olan kişilerin ise mutlaka önce bir sağlık uzmanına veya hekime danışmaları gerekmektedir. Satışı yapılan ürünlerin içeriğindeki bulunan bitkisel maddelere alerjisi bulunan kişilerde: deride kızarıklık, kaşıntı ayrıca miğdede yanma görülebilir. Bundan dolayı ürününün içeriğini iyi okuyup içerisindeki maddelere alerjinizin olup olmadığını iyi tespit ediniz. Sitemizde satışı yapılan bitkisel ürünler ilaç değildir, gıda takviyesidir.
 
PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.